Jaki powinien być magazyn dla branży przemysłowej?

Aby skutecznie działać w sektorze przemysłowym, potrzeba wydajnego łańcucha dostaw. Dzięki niemu wszystkie niezbędne części i materiały dostarczane są na czas, a praca przedsiębiorstwa odbywa się płynnie i bez przestojów. Podczas projektowania łańcucha dostaw dla takiej działalności nie można zapomnieć o przestrzeni, w której będzie można składować surowce, półprodukty i gotowe wytwory przeznaczone do celów produkcji lub na sprzedaż. O tym, jakie powinny być magazyny dla branży przemysłowej, przeczytasz w tym artykule.

Magazyn dla branży przemysłowej — ważny krok dla rozwoju firmy

Działalność związana z wyrobem i przetwórstwem wymaga dostępu do przestrzeni, w której będzie można bezpiecznie i swobodnie składować materiały oraz narzędzia. To właśnie dlatego najem lub zakup magazynu to krok, na który prędzej czy później będą musieli zdecydować się przedsiębiorcy chcący podbić rynek swoimi produktami.

Zamknięta, chroniona przestrzeń składowania chroni ważne przedmioty i towary przed zniszczeniem, wpływem czynników zewnętrznych oraz kradzieżą. Pozwala również lepiej organizować pracę w firmie, pozwalając przypisywać określonym grupom towarów stałe miejsca w obiekcie, tym samym zapobiegając chaosowi i błędom w trakcie inwentaryzacji.

Sprawowanie kontroli nad przepływem materiałów i produktów również jest dużo łatwiejsze, gdy ma się do dyspozycji przestrzeń zaprojektowaną zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa, wykorzystującą automatyzację, systemy ERP czy WMS.

Jaki powinien być magazyn dla branży przemysłowej?

Magazyny dla przemysłu mogą być wyłącznie przestrzeniami składowania, lub też obiektami o charakterze produkcyjno-magazynowym. Przed rozpoczęciem projektowania takiej powierzchni warto podsumować najważniejsze potrzeby przedsiębiorstwa względem magazynu. Oto kilka kwestii, na jakie warto zwrócić uwagę.

Lokalizacja magazynu

Centra produkcyjne przedsiębiorstw często położone są z dala od miast, co wydłuża trasę między kolejnymi ogniwami łańcuchów dostaw. Zakup działki pod budowę lub wynajęcie obiektu ulokowanego z dala od ośrodków miejskich zwykle są jednak tańsze, mogą być więc dobrym wyborem dla tych, którzy dysponują bardziej ograniczonym budżetem.

Magazyn powinien jednak zawsze znajdować się w sąsiedztwie zmodernizowanej, przepustowej infrastruktury drogowej, pozwalając dostawcom oraz pracownikom na łatwy dojazd. Ulokowanie obiektu blisko centrum produkcyjnego pozwoli zwiększyć wydajność łańcucha dostaw oraz zmniejszyć koszty transportu. Nowoczesne, atrakcyjnie położone magazyny na wynajem w Krakowie oraz okolicach można znaleźć na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci/magazyny-w-krakowie.

Podział przestrzeni magazynu

W przestrzeniach magazynów wyznacza się różne strefy, w zależności od tego, jakie jest przeznaczenie danego obiektu. W każdym takim budynku można znaleźć strefy przyjęć, wydań oraz składowania. W magazynach dla przemysłu można również ustanowić przestrzeń przeznaczoną do produkcji oraz przygotowywania zamówień — przeprowadzanie wielu rodzajów prac w obrębie jednego budynku pozwoli istotnie przyspieszyć cały proces.

Odpowiednia infrastruktura magazynowa

Infrastruktura magazynowa powinna być dostosowana do typu produktów, które składuje się w obiekcie. Dla przykładu, jeśli nie są one podatne na czynniki atmosferyczne, można przechowywać je na zewnątrz, w tzw. magazynie otwartym. Wydajność pracy w obiekcie pomoże poprawić zautomatyzowanie żmudnych zadań, takich jak przygotowywanie list kompletacyjnych (wykorzystując np. system WMS) czy liczenie jednostek towarów (z użyciem skanerów).

ARTYKUŁ SPONSOROWANY